Център за диагностика
Ехографията на млечна жлеза се извършва при жени до 45-годишна възраст като профилактика за заболяванията на млечната жлеза. Това е бърз, лесен и безвреден метод за диагностика, използващ ултразвук.
Ехографското изследване може да се комбинира с мамография. В определени случаи, като при плътен паренхим (ACR C и D), ехографията дава допълнителна информация за характера на туморните формации. Използват се и допълнителни техники като Доплер (за оценка на кръвотока) или еластография (за плътността).
Под ултразвуков контрол може да се направи и биопсия за хистологично изследване на туморната формация, с цел установяване на характера на туморния процес.
Може да запазите час за ехография на: superdoc.bg
Мамографията е специфично образно изследване на млечната жлеза, което се извършва при жени след 45-годишна възраст. Това е рентгенов метод за диагностика, при който се използва компресия на гърдата за по-добра визуализация на тъканите.
При фамилно обременени жени, мамографията може да се прави след 40 години. Съчетанието на мамография и ехография дава най-добра оценка при жени с плътен паренхим (ACR C и D).
Може да запазите час за мамография на: superdoc.bg
Томосинтезата е образен метод, който детайлно изобразява млечната жлеза чрез множество срезове. Нарича се още 3D-мамография, въпреки че изобразява паренхима под формата на срезове, подобно на компютърен томограф.
Томосинтезата е препоръчителна при жени с установени патологии за допълнителна оценка и проследяване. Тя е особено полезна при жени с плътен паренхим (ACR C и D).
Може да запазите час за мамография на: superdoc.bg
Биопсията се извършва от специалист хирург, като се взима малка част от тъканта за изследване от патоанатом. Това е най-точният метод за определяне на характера на туморните формации.
Може да запазите час за консултация с нашия хирургичен екип:
Доц. д-р Катя Дойкова, д.м.
Д-р Валентин Иванов
Д-р Николай Джалов
Д-р Анна Василска