Център за диагностика
Образна диагностика на гърда
Ехография
Ехографията на млечна жлеза се извършва при всички жени до 45г възраст за профилактика заболяванията на млечната жлеза. Представлява ултразвуков метод за диагностика, който е бърз, лесен и безвреден.
Ехографското изследване може да се прави и като допълнение на мамографията. При някои случаи се налага допълнително оглеждане на структурите на гърдата /при мамография на жени с „плътен паренхим“, ACR C и D). В тези случаи чрез ехографията се придобива допълнително информация за характера на туморните формации. Използват се допълнителни техники като Доплер /за установяване кръвотока на формацията/ или еластография /за плътността/
Под ултразвуков контрол може да се прави и биопсия – хистологично изследване на туморната формация с цел установяване характера на туморния процес.
Ехографията може да се извършва всяка година при жени, които са фамилно обременени за рак на гърдата, или в по-чест интервал- при проследяване на туморна формация.
Важно за пациентките:
Най-подходящият период за извършване на профилактичен преглед е около 10ти ден от началото на менструалния цикъл.
По време на бременност и кърмене профилактика не се прави, а изследването се извършва само при наличие на симптоми. За профилактика трябва да минат най-малко 6-8мес от трайното спиране на лактацията.
Носете резултати /описания и снимки/ от предходно образно изследване на гърдите. Това е особено важно, когато се проследява дадена патология.
Може да запазите час за ехография на: https://superdoc.bg/lekar/katya-doykova
Мамография
Мамографията представлява специфично образно изследване на млечната жлеза. Това е рентгенов метод за диагностика и се извършва при жени след 45г годишна възраст. За да се направи изследването, е необходима компресия на гърдата чрез специфични анатомични подложки с цел по-добрата визуализация на тъканите. Извършват се задължително по две проекции на всяка гърда /кранио-каудална, CC, и медио-латерална, MLO/, общо 4 изображения. По този начин се обхваща целия паренхим на гърдата и се минимализира възможността от пропускане на патология. Въпреки, че е рентгеново изследване, съвременните апарати са с модулирани протоколи, при които рентгеновата доза е изключително ниска.
При фамилно обременените жени, мамографията може да се извършва след 40г възраст. При тях и тези с плътен паренхим на гърдата (ACR C и D) най-добра оценка се получава при съчетание мамография и ехография.
Показания за извършването на мамография са:
Скрининг рак на гърдата: при пациентки без оплаквания с цел търсене ранен стадий на рак на гърдата;
Диагностична мамография: като метод за оценка на палпаторна формация или като допълнителен метод за оценка на вече визуализирана формация.
Важно за пациентките:
При жени в менопауза няма значение периода за изследване;
При жени с редовен менструален цикъл, най-доброто време е седмицата след менструацията, когато млечната жлеза е най-хормонално спокойна и най-малко чувствителна;
Носете резултати /описания и снимки/ от предходно образно изследване на гърдите. Това е особено важно, особено когато се проследява дадена патология.
Понякога компресията на гърдите може да е много неприятна, но се доверете на рентгеновата лаборантка, която ще ви даде инструкции за най-добрата позиция и максимален комфорт
Нашият апарат позволява мамогрфафията да се извършва и при жени с импланти без опасност от нарушаване цялостта на имплантите.
Мамографията може да се извършва и при мъже при определени клинични състояния.
Може да запазите час за мамография на: https://superdoc.bg/lekar/mamografsko-izsledvane-6859
Томосинтеза
Томосинтезата е образен метод, извършван на специализиран мамограф, който изобразява паренхима на млечната жлеза детайлно. Нарича се още 3D-мамография, като това понятие не е особено правилно, тъй като не изобразява триизмерно обема на гърдите, а под формата на срезове, подобно на скенера (компютърен томограф). По този начин се получава детайлна информация на фините структури и много малки тумори могат да бъдат визуализирани, благодарение на тези множество срезове. Освен това, апаратът прави по едно сумарно изображение (синтетичен образ), който акцентуира най-важните промени в четирите проекции.
Томосинтезата е препоръчително да се извършва при жени с вече установени патологии на гърдите за допълнителна оценка и проследяване в динамика (киста, фиброаденом, злокачествени тумори и тн). Тя има и значително по-висока диагностична стойност при жени с плътен паренхим на гърдата (ACR C и D).
Европейската асоциация по образна диагностика на гърда заедно с 30 дружества на страни от Европейския съюз считат, че томосинтезата може да се използва като скринингов метод за рак на гърдата, особено при високорискови жени.
Може да запазите час за мамография на: https://superdoc.bg/lekar/mamografsko-izsledvane-6859
Биопсия
Биопсията се извършва от специалист хирург, като чрез нея се взима малко парче от тъканта и се изследва от специалист патоанатом. Това е най-точният метод за оценка вида на патологичната находка – доброкачествена или злокачествена.
Под локална анестезия и след локално почистване на кожата, се прави малък разрез на кожата и през него специална игла навлиза в туморната формация и се взима част от нея. Пациентките не усещат нищо. Самата интервенция трае няколко минути. Много рядко могат да се наблюдават усложнения и те включват: синина и оток, възпаление или кървене.
След манипулацията: превръзка и лед на мястото на интервенцията. В рамките на същия ден спокойно може да се възвърнете към обичайната си активност. Екипът подробно ще Ви подготви и проследи при всяка подобна интервенция.
Може да запазите част за консултация с нашия хирургичен екип:
Д-р Валентин Иванов, дм – платен прием всеки понеделник.
Може да запазеите час на https://superdoc.bg/lekar/valentin-ivanov
Д-р Николай Джалов – платен прием и по НЗОК.
Може да запазите час на https://superdoc.bg/lekar/nikolay-dzhalov
Допълнителна информация:
https://glasnews.bg/zdrave/shtadiashto-izsledvane-niakolko-sekundi-praviat-nov-540897/