Тел.: 032 645 997, вътр. 115, 131; Локация: блок 2, ет. 1 и Блок 1, ет. 1
Образна диагностика
Отделението по образна диагностика е на-голямото отделение в Южна България, разполагащо с голям брой съвременни апарати, което осигурява високоспециализирана образна диагностика на хоспитализирани и на амбулаторни пациенти. В него работят пет лекари със специалност и четири специализанта.
Лекарите, работещи в Отделението по образна диагностика, са признати специалисти с дългогодишен опит и практика. Членове са на най-престижните европейски рентгенологични дружества и ежегодно посещават конгреси и симпозиуми на ECR, EUSOBI, БАР. Пет от лекарите работят в Медицински университет Пловдив, двама от тях заемат академична длъжност „Доцент“, трима академична длъжност „асистент“.
Всяко образно изследване се интерпретира подробно от лекар-специалист по образна диагностика. Всеки пациент се консултира индивидуално.
вътр. 115, 131
блок 2, ет. 1 и Блок 1, ет. 1
Информация
Отделението по образна диагностика е на-голямото отделение в Южна България, разполагащо с голям брой съвременни апарати, което осигурява високоспециализирана образна диагностика на хоспитализирани и на амбулаторни пациенти. В него работят пет лекари със специалност и четири специализанта.
Лекарите, работещи в Отделението по образна диагностика, са признати специалисти с дългогодишен опит и практика. Членове са на най-престижните европейски рентгенологични дружества и ежегодно посещават конгреси и симпозиуми на ECR, EUSOBI, БАР. Пет от лекарите работят в Медицински университет Пловдив, двама от тях заемат академична длъжност „Доцент“, трима академична длъжност „асистент“.
Всяко образно изследване се интерпретира подробно от лекар-специалист по образна диагностика. Всеки пациент се консултира индивидуално.
Телефон:032 645 997
вътр. 115, 131
Локация:
Ет.1 на блок 1 и 2
Диагностика и апаратура:
Конвенционални рентгенови апарати с графичен и скопичен пост. Извършват се всички видове конвенционални рентгенови изследвания, включително и изследвания с инжектиране на контрастна материя. Всички изследвания са дигитални – от една страна това подобрява значително качеството на получените снимки, а от друга позволява многократното им разглеждане и запазване качеството им според съвременните медицински стандарти.
Ехография на млечната жлеза. Изследването е показано при всички жени преди 45 годишна възраст като профилактичен преглед или при клинични оплаквания. Този метод е абсолютно безвреден и може да се извършва многократно, особено при пациентки с установена туморни формация, която налага проследяване. Изследването се провежда от специалист с необходимото ниво на компетентност. Ултразвукова еластография: представлява допълнително ултразвуково приложение, което ни показва малигнения потенциал на дадена солидна находка на млечната жлеза. Разполагаме с 2D-SWЕ еластография.
Важно за пациентките: Най-подходящият период за извършване на профилактичен преглед е около 10ти ден от началото на менструалния цикъл. При нередовен цикъл, жени в начална менопауза и жени с установена палпаторна формация или клинични симптоми, изследването може да се направи по всяко време.
Мамограф с възможност за извършване на томосинтеза
Мамографията е рентгенов метод за скрининг рака на гърдата подходящ при пациентки след 45г възраст. При пациентки с фамилна обремененост е препоръчително изследването да се направи на 40г възраст Апаратът, с който разполагаме (Planmed Clarity™ 3D) , е от най-ново поколение дигитални апарати, при които рентгеновата доза е изключително ниска при щадяща компресия на гърдата. Чрез него могат да се визуализират много фини промени /микрокалцификати/ , които са признак за много ранен „спящ“ (in situ) рак на гърдата. Мамографията трябва да се получава на електронен носител и в четири проекции (по две за всяка гърда, MLO и CC).
Същият апарат има възможност за извършване на томосинтеза (послойно изобразяване на двете гърди, подобно на скенер), което ни предоставя фина и детайлна оценка на структурата на двете гърди и наличието на патологични находки. Ако имате вече установена находка от предходно образно изследване, по-точният метод за последваща оценка е томосинтезата. Според Европейската асоциация по образна диагностика на гърда, ако една жена има възможност да си направи томосинтеза вместо стандартната мамография, трябва да предпочете метода, поради множеството предимства.
Апаратът позволява двете изследвания да се прилагат при жени с импланти на гърдите, без опасност за нарушаване на цялостта на имплантите.
Важно за пациентките: Най-подходящият период за извършване на профилактичен преглед е около 10ти ден от началото на менструалния цикъл /ако имате такъв/. Преди изследването не използвайте дезодоранти или пудри, тъй като дават артефакти върху изображението. Ако имате преходни образни изследвания на гърдите и преглед при специалист, задължително ги представете.
За Ваше улеснение, резултатите от мамографията, може да видите онлайн и да получите официалните си документи (диск и описание) в удобно за Вас време. При наличие на съмнение за патологичен процес и необходимост за допълнителни изследвания, ще се свържем лично с Вас!
Три мултидетекторни компютърни томографа /скенери/ - Siemens Somatom Emotion и два Siemens go.Up. Апаратите са последно поколение с възможности за постпроцесингова обработка на получените резултати и високоинформативни образи в трите равнини – аксиална, коронарна и сагитална, както и допълнителни мултипланарни реконструкции /3D реконструкция/.
Извършват се компютърна томография на глава, синуси, вътрешно ухо, шия, всички отдели на гръбначния стълб, гръден кош и гръдни органи, корем и коремни органи, пикочо-полова система, опорно-двигателен апарат.
При необходимост се използват висококачествени контрастни материи- венозно, перорално или двойно контрастиране.
Апаратите използват протоколи с възможно най-ниско лъчево натоварване, като разполагат и с протоколи за скениране с ултранискодозово лъчево натоварване /облъчване/, като едновременно с това се запазва качество, достатъчно всичко за качествена диагностика. С тези протоколи се извършват скениранията при деца, също така и при скринингови томографии за рак на белия дроб при рискови пациенти.
Всеки от апаратите разполага с инжектор за автоматично инжектиране на венозна контрастна материя, като по този начин се осигурява стриктно спазване на фазите на кръвоснабдяването, което е изключително важно за качествената диагностика на съдови заболявания, диференциация на туморни /доброкачествени от злокачествени/, чернодробна патология, заболяванията на пикочо-отделителната система.
Важно за пациента: Всички изследвания, които налагат използване на венозна контрастна материя, е необходимо да се представят актуални лабораторни изследвания (с давност един месец), показващи бъбречната функция. Това са показателите креатинин и урея. Това е изключително важно при пациенти над 50 год. възраст и придружаващи заболявания, свързвани с увреждане бъбречната филтрация (бъбречни заболявания, диабет и др.). Носете предходни образни изследвания, амбулаторен лист от преглед при специалист, епикриза от проведени оперативни интервенции, тъй като всяка медицинска документация се разглежда при всеки пациент и това спомага по-точната диагностика, проследяване ефект от провежданите лечение или стадиране на пациентите с онкологични заболявания.
Магнитно-резонансна томография, Siemens Skyra 3T
Магнитно-резонансната томография, позната още като ядрено-магнитен резонанс, е безвреден метод, използващ силно магнитно поле, чрез което се получава детайлна диагностика на структурите в човешкото тяло, без използване на рентгенови лъчи. МРТ може да се извършва с или без инжектирането на специфична контрастна материя, като диагностицирането на някои заболявания е възможно само чрез контрастиране.
МРТ има широко приложение и е предпочитан метод за изследване на:
Препоръки, свързани с рискови фактори: задължително информирайте персонала на отделението за наличие на каквито и да е чужди тела или извършени манипулации. Необходимо да предоставите придружаваща медицинска документация за спецификите на имплантите. С особено значение са:
Важно за пациента: изследването е безопасно и безболезнено, с продължителност около 30мин, но рентгеновия лаборант е в постоянен контакт с Вас и ще Ви подпомогне при процедурата. Пациенти с клаустрофобия могат да изпитат известен дискомфорт.
При бременни жени, изследването може да се извърши след първия триместър на бременността. Поради спецификата на патологията, към момента пренатална диагностика не се извършва.
Изследванията могат да се извършват и под анестезия след преглед и консултация със специалист анестезиолог.
Остеоденситометър / DEXA / с рентгеново лъчение за измерване на костната плътност, който представялва „златен стандарт“в поставянето на диагнозата „Остеопороза“. Този метод има умерена точност и прецизност, кратко време на измерване и относително ниско излагане на радиация. Възможност за измерване на лумбален гръбнак и на бедрена шийка. Показани за DXA са мъже и жени над 50годишна възраст, постменопаузални жени или такива с ранна менопауза, пациенти с компресионни фрактури на прешленни тела, бедрена шийка, дистална част на предмишницата и проксималната част на хумеруса /най-чести остеопоротични фрактури/.
Радиациона защита
Отделението по Образна диагностика е изцяло ориентирано към радиационна защита на пациента. Прилаганите методи се всички законови разпоредби, както и препоръките от Европейските и Световни дружества по образна диагностика (EuroSafe Imaging, European Society of Radiology). Ние възприемаме и спазваме строго регламентирани правила при изследвания на деца и бременни жени, като крайната цел е намаляването на радиационния риск. Използват се лични предпазни средства /оловни престилки, яки, пелерини/, както и софтуер за автоматично събиране и анализ на дозиметрични данни.
Образна диагностика
УМБАЛ "Каспела"